Το όνομα «Ίρις» θα συνοδεύσει, για δεύτερη χρονιά, τα Βραβεία της ΕΑΚ, προβάλλοντας, έτσι, τον διεθνή και συμβολικό τους χαρακτήρα.

Στη διαδικασία των Βραβείων φέτος, υπεβλήθησαν 20 ταινίες μεγάλου μήκους μυθοπλασίας, 16 ταινίες τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ), και 31 ταινίες μικρού μήκους. Επίσης, επιλέχθηκε μια βραχεία λίστα 10 ξένων υποψήφιων ταινιών, από επιτροπή κριτικών κινηματογράφου, μελών της ΕΑΚ. Αξίζει να σημειωθεί, ότι για πρώτη φορά θεσπίζεται βραβείο και για ταινίες κινουμένων σχεδίων (Animation), όπου οι υποψηφιότητες ήταν 6.

Στο πλαίσιο της ανάδειξης των Κινηματογραφικών Βραβείων, η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου, θα διοργανώσει προβολές των υποψήφιων ξένων ταινιών που υπεβλήθησαν στη διαδικασία της βράβευσης. Με αυτόν τον τρόπο το κοινό, θα μπορέσει να δει όλες τις ταινίες που διεκδικούν ένα από τα βραβεία στην κατηγορία της ξένης ταινίας.

Οι προβολές θα ξεκινήσουν την ερχόμενη εβδομάδα στον κινηματογράφο Δαναό, ενώ θα προηγηθεί ανακοίνωση του προγράμματος προβολών.

Για τις υπόλοιπες κατηγορίες κάντε κλικ για να δείτε τις υποψηφιότητες.

  1. Κινούμενων Σχεδίων (Animation)
  2. Μικρού Μήκους
  3. Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
  4. Ταινίες Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας
  5. Ξένες Ταινίες 

Ταινίες Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας 

(Υποψηφιότητες)

Αγάπη, Αγάπη, Αγάπη, του Κώστα Ζάππα

 Το Αγόρι στη Γέφυρα, του Πέτρου Χαραλάμπους

Έτερος Εγώ, του Σωτήρη Τσαφούλια

Ευτυχία, του Χρήστου Πυθαρά

Καύση, του Στράτου Τζίτζη

Νήμα, του The Boy

Νοτιάς, του Τάσου Μπουλμέτη

Ξα μου, της Κλειούς Φανουράκη

Το Ξύπνημα της Άνοιξης, του  Κωνσταντίνου Γιάνναρη

Όντως Φιλιούνται;, του Γιάννη Κορρέ

Ουτοπία, του Νίκου Κουρού

Πέντρο Νούλα, του Κάρολου Ζωναρά

Η Ρόζα της Σμύρνης, του Γιώργου Κορδέλλα

Τέλειοι Ξένοι, του Θοδωρή Αθερίδη

Amerika Square, του Γιάννη Σακαρίδη

Glory, των Petar Valchanov και Kristina Crozeva

Nocturne, του Κωνσταντή Φραγκόπουλου

Ν/Α Teaser

Park, της Σοφίας Εξάρχου

 

Short Fuse, των Ανδρέα Λαμπρόπουλου και Κώστα Σκύφτα

Suntan, του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου