Το CITY CODE MAGAZINE πραγματοποίησε για πρώτη φορά και με μεγάλη ανταπόκριση τις θεατρικές επιβραβεύσεις μέσα από μια λίστα προσώπων, συντελεστών και παραστάσεων που προέκυψε από ένα ερωτηματολόγιο (Ανοικτού τύπου Ερωτήσεις ) στο οποίο απάντησαν αποκλειστικά άνθρωποι της τέχνης.

Ακολούθησε η δική σας ψήφος, η οποία συχνά αγνόησε την προτροπή μας να καταχωριστεί αν και εφόσον έχετε παρακολουθήσει τις παραστάσεις που επιλέγετε. Αν και αιτία για τις διπλοψηφίες υπήρξε η ιδιαίτερη προτίμηση σε κάποια πρόσωπα, για να είμαστε δίκαιοι ως προς τα τελικά αποτελέσματα καταμετρήσαμε μόνο μία ψήφο ανά υπολογιστή.

Η διαδικασία που ακολουθήθηκε έγινε με απόλυτη αντικειμενικότητα και πλέον φτάσαμε στην τελική τριάδα ανά κατηγορία.

Με την καρφίτσα-αμφιθέατρο, την οποία σχεδίασε ειδικά για τις Επιβραβεύσεις 2016 η σχεδιάστρια κοσμημάτων Φαίη Παπανίκου, θα τιμηθούν οι ηθοποιοί σε 7 κατηγορίες (πρώτοι σε ψήφους). Οι υπόλοιποι καλλιτέχνες θα επιβραβευτούν με έπαινο.

Επειδή η φετινή εμπειρία είναι σημαντική θέλουμε να καθιερώσουμε τις επιβραβεύσεις αποφεύγοντας τυχόν λάθη αλλά εντάσσοντας σε όλη τη διαδικασία και τις δικές σας προτάσεις.

Για τον λόγο αυτό σάς ζητάμε να κατεβάσετε τη σχετική φόρμα, όπου από σήμερα και μέχρι το τέλος του χρόνου θα σας παροτρύνουμε να την στέλνετε συμπληρωμένη με τις δικές σας προτάσεις για παραστάσεις, ηθοποιούς, σκηνικά – κοστούμια κ.ο.κ. φυσικά για παραστάσεις που έχετε παρακολουθήσει.

Διαγωνισμός

Για όσους στείλουν την παρακάτω φόρμα συμπληρωμένη, θα μπουν σε κλήρωση για μία καρφίτσα «Αμφιθέατρο» της Φαίης Παπανίκου. Έγκυρες συμμετοχές θα είναι μόνο οι συμμετοχές που θα αποσταλούν μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 31 Μαρτίου 2017 (παράταση) και θα αφορούν παραστάσεις που παρακολούθησαν από 1.1.2017 – 31.3.2017 (Αν έχετε κρατήσει και το απόκομμα του εισιτηρίου, παρακαλούμε όπως το αποστείλετε με μία φωτογραφία, αρκεί να φαίνεται το όνομα της παράστασης που παρακολουθήσατε και προτείνετε). Θα κληρωθούν επίσης προσκλήσεις για θεατρικές παραστάσεις κ.α. 

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε την  Φόρμα Θεατρικών Προτάσεων (272 downloads)

Με έπαινο θα επιβραβευτούν οι εξής κατηγορίες: 

Σκηνογραφία (Έπαινος) 

1. Κωνσταντίνος Ζαμάνης – Ταρτούφος ή οι απατεώνες (Θέατρο Τζένη Καρέζη)

2. Εύα Μανιδάκη – Post Inferno – Προς Δαμασκόν (ΣΤΕΓΗ)

3. Έλλη Παπαγεωργακοπούλου – Όρνιθες (ΣΤΕΓΗ)

Να σημειώσουμε ότι όλα τα σκηνικά που ήταν προτεινόμενα, είχαν έμπνευση και δημιουργικότητα.

Κοστούμια (Έπαινος)

1. Κωνσταντίνος Ζαμάνης – Ταρτούφος ή οι απατεώνες (Θέατρο Τζένη Καρέζη)

2. Diana Ender – Η φτέρενη κόρη (Βιτσέντζος Κορνάρος Ηράκλειο Κρήτης)

3. Απόλλωνας Παπαθεοχάρης – Ρωμαίος και Ιουλιέτα (Θέατρο Πάνθεον)

Σχεδιασμός Φωτισμών (Έπαινος)

1. Young Lear – Χριστίνα Θανάσουλα (Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου) 

2. The Curing room – Βαγγέλης Μούντριχας (Πολυχώρος Vault)

3. ΦΑΟΥΣΤ – Ελευθερία Ντεκώ (Δημοτικό θέατρο Πειραιά) 

Εικονικό περιβάλλον – Projection Mapping 

Ειδική μνεία για τον σχεδιασμό εικονικού περιβάλλοντος – projection mapping που σε απόλυτο συντονισμό με τους ηθοποιούς κατάφερε να δώσει ένα άρτιο τελικό αποτέλεσμα.

1. «Εκτός Ορίων» – Εικονικό περιβάλλον – Projection Mapping: Στάθης Μήτσιος (Θέατρο Ιλίσια Βολανάκης) 

Teaser θεατρικής παράστασης (Έπαινος)

1. Όρνιθες του Αριστοφάνη – (video Teaser: Whatever Productions ) – ΣΤΕΓΗ

2. Εκτός Ορίων – ( Video Teaser: Στάθης Μήτσιος) – Θέατρο Ιλίσια Βολανάκης

3. Λεωφορείο ο πόθος teaser – (Video Teaser: Σταύρος Συμεωνίδης) – Σύγχρονο Θέατρο

Πολύπλευρος Καλλιτέχνης (Έπαινος)

1. Δημήτρης Παπαϊωάννου (χορογράφος, σκηνοθέτης, ζωγράφος, δημιουργός κόμιξ )

2. Μυρτώ Κοντοβά ( συγγραφέας, δημοσιογράφος, σεναριογράφος, στιχουργός)

3. Λένα Κιτσοπούλου (ηθοποιός – σκηνοθέτης – συγγραφέας) 

Στην κατηγορία «Πολύπλευρος Καλλιτέχνης» επιλέχθηκαν με βάση το συνολικό τους έργο.

Θεατρική Φωτογραφία (conceptual) (Έπαινος)

1. Χάρης Γερμανίδης – (Damiens / Φουκώ – ΙΜΚ)

2. Γιώργος Καπλανίδης – Ο Πίθηκος του Κάφκα (Από Μηχανής Θέατρο) 

3. Έφη Γούση (Dogville – Θέατρο Ακροπόλ)

Θεατρική Φωτογραφία (από παράσταση) (Έπαινος)

1. Σταύρος Χαμπάκης (1984 – Θέατρο Κατερίνα Βασιλάκου) 

2. Χριστίνα Φυλακτοπούλου – The Curing Room (Vault Theater Plus) 

3. Νίκος Πανταζάρας – Μητρόπολη / Χορός & Άγγελος από το πανάρχαιο δράμα (Φεστιβάλ Αθηνών-Επιδαύρου)

Η φωτογραφία, η πρώτη επαφή της παράστασης με το κοινό και παίζει σημαντικό ρόλο για την επιτυχή επικοινωνία της παράστασης σε συνδυασμό με το Δελτίο τύπου. Είναι πρώτη φορά που προτείνεται η φωτογραφία και αυτό πρέπει να το δείτε μόνο θετικά. Του χρόνου ελπίζουμε να προταθούν περισσότερες συμμετοχές και από εσάς, αρκεί να είναι οι επίσημοι φωτογράφοι της προτεινόμενης παράστασης.

Κωμικοί Stand up (Έπαινος)

  1. Λάμπρος Φισφής
  2. Κατερίνα Βρανά – Γιώργος Χατζηπαύλου (ισοψήφησαν) 
  3. Χρύσα Κατσαρίνη

Για όσες κατηγορίες προηγήθηκαν δεν υπήρχαν μεγάλες αποκλίσεις από την αρχική ψηφοφορία σε σχέση με την καταμέτρηση, ένας ψήφος/υπολογιστή, εκτός από την κατηγορία Stand up όπου έπρεπε να αφαιρεθεί μεγάλος αριθμός διπλοψηφιών.

Οι υπόλοιπες κατηγορίες θα αναρτηθούν σύντομα, τόσο οι έπαινοι όσο και για την καρφίτσα. (Ο Έλεγχος για διπλοψηφίες συνεχίζεται λόγω του μεγάλου αριθμού ψήφων)